חסד

חזון האולפנית מדבר על בת המעצימה את עצמה ואת החברה שבתוכה היא חיה, ואכן באופן מעשי אנו עוסקים רבות בעשייה למען החברה ובמעורבות קהילתית.לימוד באופן מוסדר, החל מכתה ז' ועד כתה י"ב עוסקות הבנות באופן מעשי בחסד, לצד לימוד הנושא על היבטיו השונים. "ותורת חסד על לשונה" ההתייחסות לנושא החסד היא כתורה הצריכה לימוד, ולפיכך לצד העשיה עצמה, הבנות לומדות הלכות והנהגות הקשורות בחסד ובצדקה, עוסקות בדמויות של חסד בתורה ובמדרש, ופוגשות דמויות בנות זמננו המגלמות בחייהן דוגמא אישית לאנשי חסד ומעש.

מטרה

מטרת פעילויות החסד המרובות והמגוונות אליהן נחשפות הבנות המהלך שנות לימודיהן באולפנית, הינה להפוך את החסד לחלק מאישיותן ומשיגרת יומן של הבנות. אין אנו מחנכים למעשים חד פעמיים כי אם לאורח חיים הכולל בתוכו את החסד כחלק בלתי נפרד.

באמצעות פעילויות החסד אנו שואפים להביא את הבנות למקום של רגישות והתחשבות בזולת, למקום של עשיה חברתית, של שותפות בקהילה, של אכפתיות, של הובלה, למקום של פתיחת הלב לזולת, למקום של רצון לעשות טוב.

מעשה

בכל שנה, כל שכבה מתנדבת באופן קבוע במהלך השנה, על פי תוכנית מסודרת:

כתות ז- מקבלות בתחילת השנה "כיסי צדקה" ומתחילות ללמוד את הנושא. במהלך השנה הבנות יוצאות להצלת ירקות בשיתוף עם עמותת "לקט ישראל".

כתות ח- יוצאות אחת לשבוע להתנדבות בגני ילדים

כתות ט- פרוייקט התו החברתי. בחירת ערך חברתי והעלאתו למודעות ציבורית.

כתות י- מתנדבות במסגרת פרוייקט ארצי של מחוייבות אישית

כתות יא- הרשת החברתית. רשת ועדות שמטרתן לפעול ולסייע למען תלמידות האולפנית: עזרה לימודית, גמ"ח ציוד לימודי ופריטים נוספים, אחיות בוגרות, ליווי כתות החינוך המיוחד, סיוע לבנות עולות ועוד.

כתות יב- מאמצות בי"ס לחינוך מיוחד בת"א ומקיימות בו פעילויות לאורך השנה. יוצאות לשמח זוגות נישאים בשיתוף עם עמותת "משמחים".

בנוסף, מתקיימים באולפנית אירועים גדולים ומיוחדים בהן יש לנו הזכות לארח את הקהילה כולה, עמותות שונות וקהלים מיוחדים. לדוגמא: סוכיף, יריד חנוכה, הפנינג פורים ועוד.

קבלת השונה

בתוך מתחם האולפנית, פועל גן אלו"ט לילדים אוטיסטים, אשר הבנות שותפות לפעילויות שונות המתקיימות בו במהלך השנה ובקייטנות בחופשות. שילוב ילדי הגן בתוך מתחם האולפנית מביא לידי ביטוי מעשי את רוח חז"ל "חביב אדם שנברא בצלם" ואת ערך קבלת השונה ממני.

"עניי עירך קודמים"

על פי תפיסה זו, אין צורך לרוץ רחוק כדי להתנדב ולעזור. פעילויות חסד רבות מופנות כלפי פנים ואנו מכוונים את הבנות לגלות רגישות דווקא כלפי הקרובים אליהן. בתוך כך פועלת בתוך האולפנית מערכת עניפה של סיוע לתלמידות נזקקות בתחומים שונים של עזרה לימודית, סלי מזון, טיפולים רפואיים, ציוד לימודי ועוד. רבים מאנשי הצוות וההורים נרתמים לעזרה בתחום זה והדברים נעשים תוך שמירה על צנעת הפרט ובדרך של מתן בסתר.

כאן בונים

בתחילת השנה, במסגרת יום פתיחת פעילות החסד השנתית, יצרו הבנות כתובת אנושית המרכיבה את המשפט "עולם חסד יבנה- אולפנית ישורון". תמונה זו מבטאת את התפיסה, כי אנו במו ידינו וגופנו יוצרים עולמות וביכולתנו להפוך את העולם לטוב יותר.